Struktura rybářského navijáku

Veškeré rybářské navijáky mají několik základních částí – tělo, cívku, kauci, rukojeť, kolečka a úpravu brzdění. Rybářské navijáky bývají používány s tyčí, která může být ze dřeva či jiných kompozitních syntetických materiálů.

Tělo – nejlehčím a pro začátečníka nejlepším materiálem je plast, příkladem je Zebco 33. Kvalitnější rybářské navijáky jsou vyráběny z kovů jako je grafit či litý hliník. Součástí těla je i tzv. noha, která slouží k montáži navijáku Shimano na tyč, opěrné rameno a převodní systém.

Rukojeť – v závislosti na provedení a stupni technologie je rukojeť rybářského navijáku převoditelná z jedné strany cívky na druhou pro snadnější manipulaci jak praváků, tak leváků. Rukojeti jsou vyrobeny z kovu a dřeva nebo syntetických materiálů.

Cívka – je součástí rybářského navijáku, který drží vlasec. Nejčastější materiálem je plast, litý hliník, leštěný grafit, a někdy i nerezové oceli. Cívky se vyrábějí v různých velikostech. Kauce – navrženy odlišně podle typu navijáku, funkce je však stejná: povolování či pozastavení lanka. Ozubená kola a ložiska – tyto součásti navijáku jsou přesně obráběné díly, které výrazně ovlivňují ulovení a vytažení ryby. Ložiska jsou kovové kuličky, které se snaží výrazně snížit odpor a zajistit tak hladký tah. Některá ložiska byla vyráběna z plastu, ovšem kvalita byla výrazně horší. Ozubená kola slouží k převodu během tažení ryby na návnadu, aby nedošlo k natažení vlasce a aby ryba i s návnadou neodplavala. Pro naviják je ovšem důležité, s jakým typem rybářským prutů bude zkombinován. Dále musíme uvážit způsob zátěže a zdali bude při rybaření používán v kombinaci se stojany na pruty.

This entry was posted in Tipy na nákupy. Bookmark the permalink.