Nejběžnější vlasová kosmetika

Jednotlivé části vlasů na molekulární úrovni reguluje účinnost různých kosmetických přípravků na vlasy. Vlasovou kosmetiku proto rozdělujeme do dvou kategorií – na přípravky, které účinkují na povrchu vlasu a na ty, které mění jeho strukturu.
Nejčastěji využívaná vlasová kosmetika je bezpochyby šampon, kondicionér, sérum, lak na vlasy, gel či pěna. Ten první produkt má jistě každý, proto si o něm něco víc řekneme.

Šampon
Tradičně byla krása indických dam měřena délkou vlasů a mnoho z nich měly spletené vlasy, které dosahovaly až po kolena. Udržení dobré vlasové pokožky a vlasů bylo velmi důležitou součástí zdravých vlasů. Už ve starověké Indii byl vyvinut první koncept, který dal vzniknout slovu “šampon” (Indie: Champo). Čistící prostředky na vlasy byly vařené a tvořil jej soapnut (Reetha; Sapindus Mukorossi) s indickým angreštem (Aamla, Phyllanthus Emblica) a shikakai (Acacia concinna) ve vodě.

Druhou možností bylo používat pastu z Fullerových zemí (Multani Matti) na pokožku hlavy a opláchnout ji vodou. Fuller je země, která se adsorbovat na tuk a ten se pak opláchne. Tyto přírodní čistící prostředky ale nedokázaly úplně vyhovět všem typům vlasů – zejména těm suchým a proto se lidé snažili vyvinout šampony s lepšími vlastnostmi, které by se dobře přizpůsobovaly všem typům vlasů a za všech klimatických podmínek. V minulosti byla jediná funkce šamponů – čistící funkce. Dnes se výroba šamponů více specializuje a přínosy tohoto vývoje jsou přímo magické – po pravidelném používání dodají vlasům lesk, objem, snadné rozčesávaní, chrání barevný odstín vlasů před vyblednutím, poskytují ultrafialovou ochranu a podobně.

This entry was posted in Tipy na nákupy. Bookmark the permalink.