Nezbytné nutnosti k rybaření – prut a stojan na pruty

Jakmile jste se rozhodli pro rybaření jako hobby, je třeba nejprve udělat nějaký průzkum technik rybolovu a rybářských potřeb, které jsou na trhu k dispozici. Chcete-li s tím začít, musíte si určit, jaký druh rybářského prutu se nejlépe hodí pro vaše potřeby.

V zásadě existují dva typy rybářských prutů mezi mnohými, které jsou na trhu k dispozici. Jsou to rybářský prut s odnímatelnou tyčí a rybářský prut v jednom kuse.

Dříve byly rybářské pruty z jednoho bambusu nebo cukrové třtiny, a jen zřídka překročily 12 stop. Více populární rybářské pruty byly 6 stop až 9 metrů dlouhé. Jak šel čas, bambusové tyče byly vylepšovány a pruty byly vyrobeny spojením tři pásů ratanu nebo bambusu společně s nějakým lepidlem a svázány provazem tak, aby vytvořili sílu a pružnost. Časem tyto rybářské pruty vytvořily cestu k modernímu rybářskému prutu ze skleněných vláken, který se stal nejpopulárnějším rybářským prutem. Tyto pruty nevyžadují žádnou údržbu a jsou velmi odolné a trvanlivé. Jsou vhodné pro všechny povětrnostní podmínky. Rukojeti těchto prutů jsou vyměnitelné a mohou uchytit jakýkoliv rybářský naviják a rybářské potřeby pro všechny druhy ryb.
Moderní rybářské pruty lze demontovat poměrně snadno a rychle do tří nebo více částí aby usnadnili ukládání v malých prostorech, a jsou také snadno přenosné. Tyto rybářské pruty jsou velmi odolné a nabízejí mnoho vymožeností pro rybáře, jako například snadné připojení jiný cívky s příslušným vlascem v několika minutách. Není třeba mít mnoho prutů pro různé typy ryb. Jeden prut by měl být vhodný různé rybolovné techniky a rybářské potřeby, a délka rybářského prutu by měla být snadno a rychle nastavitelná. K správnému rybaření je také důležité mít prostorný obaly na rybářské pruty, aby se předešlo jejich poškození a ulehčila přeprava.

Rybářské navijáky

Mnoho rybářů nováčků může být zmateno, když kupuje nový rybářský naviják, vzhledem k velkému výběru na trhu. Jedním z velkých rozhodnutí zahrnuje výběr správného převodového poměru role. Pochopení převodové poměry pro rybářské navijáky zvýší vaši efektivitu na vodě a snížit úroveň stresu, když čelíte důležitému rozhodnutí při nákupu.

Převodový poměr rybářského navijáku se měří podle toho, kolikrát se cívka otáčí za každou jednotlivou otočku rukojeti. Například, pokud naviják má převodový poměr 6.4:1, pokaždé když otočíte rukojetí, cívka uvnitř se otočí přesně 6,4 krát. V důsledku toho, naviják s převodovým poměrem 5.1:1 bude mnohem pomalejší než naviják s převodovým poměrem 7.1:1.

Navijáky Shimano jsou vysoce kvalitní a jsou nabízené ve velikostech a provedeních pro rybaření jakéhokoliv druhu. Naviják Shimano SW-X Concept spojuje výkon, tuhost, houževnatost, tahový výkon a odolnost proti vodě, se zaměřením na uchování energie, pevnosti a trvanlivosti.

Shimano uvedlo na trh novou generaci kulatých navijáků Calcutta TE DC, a zcela nový design série rybářských navijáku, která se stala klasikou pro sladkovodní i mořské rybáře. Navijáky Shimano jsou to pravé pro rybáře, kteří hledají kvalitu, funkce, design a dlouhou životnost.

Stojan na rybářské pruty

Pro ty z vás, kteří jste už byli rybařit, není třeba obhajovat nutnost mít stojan na rybářský prut. Pro rybáře je doslova třetí rukou, kterou rybář, jako jste vy, nutně potřebuje, například když je návnada chycena a současně loď vyžaduje pozornost! V takovém případě nouze, máte volnou ruku pro ovládání lodi, nebo co právě vyžaduje vaši pozornost, zatímco stojany na pruty drží návnadu ve vodě a pruty bezpečně v lodi. Pokud rybaříte na břehu je takový stojan na rybářský prut nepostradatelný pomocník, který trpělivě drží prut a čeká.. a vy můžete ležet a lenošit nebo pochodovat kolem.

Váš místní obchod s rybářskými potřebami vám bude schopen poradit s prvním nákupem, dále už vás pak povedou vaše zkušenosti. Kupte si ten správný rybářský prut, nezapomeňte kvalitní obaly na pruty, naviják a vlasec a nechte přírodu, ať vás naučí zbytek.

This entry was posted in Tipy na nákupy. Bookmark the permalink.