10 tipů jak začít rybařit anebo rybaření pro začátečníky

Vypněte počítač, pořádně se oblečte a obujte si holínky. Je čas na odlišný druh zábavy – rybaření. Že nevíte jak na to? Máme pro vás 10 jednoduchých rad, jak začít s rybařením.

Krok 1: Rybářské vybavení je samozřejmě velmi důležité. Nepotřebujete toho ale moc. Rybářské potřeby jsou dostupné a s trochou průzkumu najdete i variantu, která příliš nezatíží vaši kapsu. Základem je dobrý rybářský prut, zkuste grafitový nebo prut ze skleněných vláken případně teleskopický prut, a rybářský vlasec, pro začátek stačí jedna univerzální cívka silonového vlasce šířky do 1mm s nosností kolem 5 kg. Kvalitní navijáky na pruty jsou například rybářské navijáky Shinamo s přední nebo zadní brzdou, které jsou velmi vhodné pro začínající rybáře a hodí se pro všechny rybolovné techniky.

Plastový splávek a závaží, tzv. olůvko je také důležitá a nenákladná část výbavy, stačí mít dva až tři a samozřejmě háčky. Háčků je mnoho typů a velikostí, na trhu jsou i dvojháčky a trojháčky. Vám ale do začátku stačí kvalitní klasický háček velikosti 2 pro menší ryby a velikost 3/0 pro větší. Na vytáhnutí háčku se používají speciální kleště PEAN, nebo šetrnější vyprošťovače háčků. Doporučujeme si také pořídit podběrák a organizér nebo krabičku s oddělenými přihrádkami, kde si rybářské potřeby přehledně uložíte. Pokud si chcete ulovené ryby ponechat živé, je nutné mít vezírek. Nezapomeňte také na metr a foťák pro dokumentaci.

Krok 2: Návnada. Můžete koupit střevle, červy, žížaly, cvrčky, nebo malé rybky v obchodě specializující se na rybářské potřeby. Pro lepší zábavu si můžete návnadu sami nachytat, pokud nemáte zahrádku, kde je můžete vyhrabat z hlíny, podívejte se pod klády a zetlelé listí u vody, nebo kameny na mělčině. Malé rybky, které chytíte, můžete použít jako návnadu pro větší dravce např. štiku nebo candáta. Mořské ryby milují krevety, pstruha chytíte na kukuřici a kousek sýra. Můžete si také udělat jednoduché těsto a připravit si z něj vlastní návnadu, případně si koupit směs na tzv. boilies, které ryby milují. Návnadu uschovávejte v malém plastovém kyblíku. Ostatní návnady také fungují, zkuste umělé návnady, nebo vnadící a krmítkové směsi, kterých je opravdu široká nabídka.

Krok 3: Vytáhněte prut z obalu, složte a na silon navlečte splávek, upevněte závaží a navažte háček. Vyberte správnou velikost háčku, podle toho, jakou máte návnadu a jakou rybu chytáte. Muškaření je náročnější, závaží se nepoužívá a návnada musí imitovat létající hmyz nad hladinou. Nezapomeňte na pevný uzel, špatný uzel vás může připravit o dobrý úlovek.

Krok 4: Vyberte správnou návnadu a napíchněte na háček. Přichytněte ukazováčkem silon, odjistěte naviják, a pořádným rozmachem z poza hlavy švihněte kupředu. Nezapomeňte zkontrolovat prostor za vámi, mohli byste někomu ublížit.

Krok 5: Zvolte správné místo. Pokud jste na dovolené blízko pobřeží, můžete chytit různé druhy mořských ryb v okolí mola a skalnatých výběžcích blízko břehu.  Ve vnitrozemí je nejlépe lovit v okolí rybníku nebo jezer. Běžně se tam dá chytit sumec, štika, kapr, okoun, lin nebo amur. V českých řekách se daří pstruhům, jeseterům a síhům.

Krok 6: Pokud používáte splávek, udržujte rybářský prut horizontálně k vodě a držte jej v klidu. Nespouštějte splávek z očí, pokud poskakuje nebo se hýbe, nějaká ryba asi zrovna ochutnává vaši návnadu.

Krok 7: K rybaření je potřeba velké trpělivosti. Připravte se na dlouhé čekání a nebuďte zklamaní, pokud na poprvé nic nechytnete. Snažte se být v klidu a potichu ať nevyplašíte potenciální úlovek. Zvažte stojany na pruty, obaly na pruty, který je pro mnohé rybáře neocenitelným pomocníkem.

Krok 8: Jakmile se splávek pohybuje nebo se potopil, zasekněte háček trhnutím prutu vzhůru. Pomocí navijáku si rybu přitáhněte k sobě a podběrákem ji vyjměte z vody.

Krok 9: S rybou nakládejte velmi opatrně. Většina ryb nemá ostré zuby, ale některé mohou mít na těle ostny nebo ostré výběžky. Chytněte rybu jemně, ale pevně za hlavou a vytáhněte háček. Použijte speciální kleštičky na vytahování háčku tzv. Pean nebo vyprošťovač háčků.

Krok 10: Změřte si a vyfoťte Váš úlovek. Pokud je rybka příliš malá nebo pokud rybaříte pro zábavu, vypusťte ji zpátky do vody, aby mohla odplavat, vyrůst, rozmnožovat se a být třeba chycená někdy jindy.

Důležité upozornění: Nezapomeňte si zjistit více o místě, na který se chystáte rybařit a na povolenku anebo rybářský lístek, jinak se vystavujete nebezpečí pokuty, pokud vás chytne rybářská stráž.

This entry was posted in Volný čas. Bookmark the permalink.